Skip to content

Książki warte przeczytania

A Track Record of Success in Defense Litigation

Practice Areas

Joint Degree

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Real Estate

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

General Counsel

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Health Care

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Arbitrations

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Corporate Law

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Firm Partners

Historia Polski do 2010 roku

Historia Polski przecież już ponad tysiąc pięćdziesięcioletniego państwa, mogłaby stanowić podstawę do co najmniej kilkunastotomowej opowieści. Są już takie treści na rynku książek, jednakże zapoznanie się z nimi, szczególnie w obecnym wieku pośpiechu i powszechnego braku czasu, może być dla wielu bardzo trudne.

Jednakże historię Polski z pewnością należy znać. W jednej prawie 400-stu stronicowej książce udało się ją zmieścić Markowi Boruckiemu. Zawarł na jej kartach wszystkie istotne wydarzenia z naszych dziejów, które nie powinny umknąć uwadze żadnemu Polakowi.

Polecam tę książkę każdemu – być może w trakcie jej lektury okaże się, że część wiedzy z historii nauczanej w czasach szkolnych uleciała już z głowy. Zwłaszcza, że autor posługuje się prostym i przystępnym dla współczesnego czytelnika językiem. Uważam, że to wręcz obowiązkowa lektura dla każdego Polaka.

Czerwony głód

Gdy rozmawiając ze znajomymi poruszam temat Wielkiego głodu na Ukrainie często dochodzę do smutnego wniosku, że wiele osób z naszego społeczeństwa ma naprawdę niewielką wiedzę na temat tej zbrodni. Jestem mocno przerażony tym faktem, a w szczególności gdy pomyślę sobie, że w czasie Hołodomoru zginęło więcej osób niż w trakcie Holokaustu! (Rzecz jasna nie chcę porównywać tych zbrodni, uważam, że każda pojedyncza śmierć to ogromna tragedia, a chcę jedynie wskazać, że o Holokauście do dziś mówi się na całym świecie, a Wielki Głód na Ukrainie jest wciąż mocno zapomniany).

Mam nadzieję, że choć trochę zmieni się po książce laureatki Nagrody Pulitzera, amerykańsko-polskiej dziennikarki Anny Applebaum. Opisuje ona historię Wielkiego Głodu na Ukrainie, co ważne jednak nie skupia się ona tylko na przebiegu tego okrutnego okresu, ale także na jego przyczynach, wprost pokazując kto personalnie odpowiada za polityczne decyzje, które kosztowały życie nawet 10 milionów osób.

Książkę chcę polecić nie tylko ze względu na tematykę Wielkiego Głodu, ale także ze względu na to, że w początkowych rozdziałach opisuje ona wczesną historię narodu Ukraińskiego, która wciąż umyka się historykom. A ze względu na to, że z Ukrainą łączy nas bardzo dużo, warto znać informacje, które zostały tam podane. Uważam, że historię Hołodomoru ze względu na to, że jak w soczewce skupia on w sobie to, jak bezlitosnym systemem jest socjalizm, który już na zawsze będzie częścią i naszej historii, powinien znać każdy Polak. A książka Anny Applebaum poznanie tych prawd znacząco ułatwia.

23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmie

Jak najbardziej popieram wolnorynkową gospodarkę, samemu starając się ją rozwijać, chociażby przez swoją firmę, jednakże nie uważam, że kapitalizm to system wolny od wad. Książka „23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmie” autorstwa południowokoreańskiego ekonomisty trafnie wskazuje wiele rzeczy o których zwykle mówiąc o kapitalizmie nie zwraca się uwagi.

Nie jest to publikacja naukowa, w której autor porównuje kapitalizm z socjalizmem, albo jakimkolwiek innym ustrojem finansowym. Uważam, że to dobrze, bo jako książka popularnonaukowa jest łatwo zrozumiała dla każdego – w szczególności dla wszystkich, którzy na codzień nie zajmują się ekonomią. Autor trafnie definiuje, a później zrozumiale uzasadnia wady, albo nieprawdziwe informacje dotyczące wolnorynkowego systemu.

Z tego powodu polecam wszystkim zapoznać się z tą lekturą, w szczególności jeśli jesteście zwolennikami wolnego rynku. Z pewnością ta lektura nie sprawi, że staniecie się zwolennikami gospodarki centralnie planowanej, ale może poszerzyć wasze horyzonty. A to z pewnością jeszcze nikomu jeszcze nie zaszkodziło!

Geniusz Żydów na polski rozum

Gdy spojrzy się na czołówkę najbogatszych ludzi świata, a później sprawdzi się wyznanie, albo pochodzenie tych osób, często można zszokować się jak wielu wśród nich to osoby wyznania judaistycznego. Jednocześnie przecież to grupa ludzi jak każda inna – mają taki sam rozum, mózg, serce jak wszyscy ludzie na świcie. W czym tkwi ich sekret?

Nad tym tematem skupia się w tej książce Krzysztof Kłopotowski, pokazując, że geniusz sukcesu tkwi nie w „supermocach” tego społeczeństwa, a w przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycjach, zasadach i  zwyczajach. Z racji tego, że wszyscy jesteśmy równi, czemu by nie podpatrzeć tych dobrych praktyk i wcielić najlepsze z nich do własnego życia?

Z tego powodu bardzo polecam zapoznanie się z tą książką, chociaż warto do tej lektury podchodzić z głową. Wcale nie podzielam w pełni zdania jej autora, jego  wszystkich wniosków, ale wskazane przykłady traktuję jako dobre wzorce, które mogą być dobrymi wskazówkami jak postępować w dzisiejszym świecie.

Znasz lekturę która Twoim zdaniem warta jest polecenia w tym miejscu?