Użytkownicy wychowani w świecie Windows, często nie mają świadomości, że system Apple można zainstalować, zarówno na twardym dysku, który wmontowany jest w komputer, jak i na każdej pamięci USB. Może to być zarówno dysk zewnętrzny, pendrive a nawet odpowiednio duża karta pamięci. Wykorzystanie takiego systemu, także może być w pełni dowolne – od miejsca do testów programów, aż po ratunkowy nośnik, przydatny w momencie awarii głównej platformy. Dla wszystkich, którzy zatem zachcą tego spróbować, przygotowałem proste kompendium zawierające kilka niezbędnych informacji.
Uwagi wstępne
Przed rozpoczęciem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami. Apple, w przeciwieństwie do Microsoftu, nie wymaga od użytkowników, którzy zdecydują się na taką procedurę zakupu oddzielnej licencji. Zwłaszcza, że Mavericks jest dziś systemem udostępnianym bezpłatnie dla użytkowników platformy Apple. Przed stworzeniem nośnika z tą platformą, warto mieć świadomość, że prędkość jej działania, będzie wolniejsza, niż w przypadku, gdy wgrana jest ona na dysku wbudowanym w nasz Mac. Odczują to w szczególności posiadacze superszybkich dysków SSD, którzy wgrają OS X na klasycznym HDD. Opóźnienia wynikają zarówno z wykorzystania portów USB (dlatego zalecam korzystanie z technologii USB 3.0), oraz wolniejszej pracy niż dysk wmontowany w komputer. Instalacja takiego systemu nie narusza w żaden sposób, domyślnej konfiguracji.
8 kroków do…
Aby rozpocząć instalację systemu na zewnętrznym nośniku należy poza nim posiadać jeszcze pendrive, o pojemności przynajmniej 8GB, na którym wgrany zostanie instalator OS X.
- Gdy posiadamy już te dwa elementy, należy pobrać system Mavericks z AppStore
- Następnie neleży stworzyć z nim bootowalnego pendrive używając tego narzędzia.
- Po zakończeniu tej procedury, gdy mamy już gotowego, instalacyjnego pendrive z OS X 10.9.1 , wpinamy go, oraz dysk zewnętrzny do komputera.
- Restartujemy system operacyjny i przytrzymujemy dłużej ALT, gdy usłyszymy klasyczny dźwięk, pojawiający się przy starcie systemu.
- Powinno pojawić się nam okno wyboru nośnika z którego chcemy wystartować. Zaznaczamy pendrive i klikamy enter.
- Po paru chwilach powinien uruchomić się nam standardowy instalator systemu OS X. Postępujemy tak jakbyśmy chcieli zwyczajnie zainstalować platformę Apple, z tym, że jako miejsce instalacji wybieramy dysk zewnętrzny.
- Po zakończeniu instalacji i zrestartowaniu się systemu przytrzymujemy ALT i ponownie wybieramy nośnik na którym system został zainstalowany. Tym razem musi być to jednak dysk zewnętrzny.
- Gdy chcemy włączyć klasyczny system operacyjny restartujemy system, przytrzymujemy ALT i wybieramy główny dysk. Tą samą operację wykonujemy gdy chcemy z klasycznego systemu przełączyć się na dodatkowy.
Po przejściu tej procedury, awaryjny system powinien zadziałać poprawnie. Nie pozostaje nic innego jak skonfigurować go, wgrać na nim potrzebne narzędzia i wykorzystywać do zamierzonych przez siebie celów.